XIVT

17039 XIVT (Excellence In Variant Testing)

Projede otomotiv, demiryolları, endüstriyel üretim ve Telekom gibi birçok alanda sıklıkla kullanılan ve önemli işlevler üstlenen yüksek derecede yapılandırılabilir gömülü sistemlerin etkili esnek uygulanabilir ve otonom bir şekilde test edilebilmesi için yöntemler ve araçlar geliştirilecektir. Projenin getireceği teknolojik yenilikler ve sağlayacağı katma değerler başlıca iki başlık altında değerlendirilebilir. Birinci başlık altında bilgi temelli yapay zekâ teknikleri kullanılmak suretiyle doğal dilde yazılmış isterlerden test altındaki sistemin değişkenlik uzayını otomatik olarak modelleyecek yöntemler geliştirilecektir.

Proje sonucunda uygulama alanlarına özgü, iyileştirilmiş ve açık kaynak kodlu test araçları, geliştirilen yöntemler için referans gerçeklemeler ve önerilen metodolojiler etrafında vücut bulmuş servis ekosistemi elde edilecektir. Bütün bu çıktıların, yazılımların daha etkili ve verimli bir şekilde test edilmelerini sağlamalarını ve yüksek kalitede esnek test süreçlerinin geliştirilmelerine olanak sağlamak suretiyle yazılım sistemlerinin kalitelerini önemli ölçüde arttırmaları beklenmektedir.

Destekleyen: ITEA 3 CALL 4
Proje Takvimi: 01.09.2018 – 31.08.2021
Proje Toplam Bütçe: 13.734.96 k€

Konsorsiyumdaki Ülkeler ve Firmalar:

  • TÜRKİYE (ARD BİLİŞİM, Arçelik, TURKCELL, UNIT Information Technologies R&D Ltd.)
  • İSVEÇ (ABB AB, Addiva AB, Bombardier, Mälardalen University, Percepio AB, RISE – Research institute of Sweden SICS)
  • ALMANYA (EKS InTec GmbH, Expleo Germany GmbH, FFT Produktionssysteme GmbH + Co.KG, Fraunhofer FOKUS, Institut for Automation und Kommunication (IFAK), Model Engineering Solutions GmbH)
  • PORTEKİZ (Faculty of Sciences of University of Lisbon, WinTrust)
  • KANADA (Government of Ontario – Ministry of Research, Innovation and Science, Hitachi Consulting Canada Corp., mobileLIVE Inc., QA Consultants, University of Ontario Institute of Technology)
XIVT