Food Friend

18032 FoodFriend (Autonomous and easy-to-use tool for monitoring of personal food intake and personalised feedback)

Aldığımız besinlerin içeriği ve miktarı sağlığımız açısından büyük rol oynamaktadır. Gelişmiş ülkelerdeki beslenme bozukluğuna bağlı hastalıklar toplumu ve sağlık sistemini tehdit eden önemli bir unsurdur. Dengesiz besin alımı, metabolizma rahatsızlıkları, obezite gibi sağlık problemlerine yol açmakta, tansiyon gibi rahatsızlıkları tetiklemekte ve kişilerin zihinsel performansını düşürerek profesyonel yaşamda da problemlere yol açmaktadır.

Mevcut sistemler besin alımının ölçümlenmesinde yetersiz kalmaktadır. Mevcut durumda veri yetersizdir ve analog yöntemler ile toplanmaktadır. Diyet reçeteleri kişinin zaman içerisindeki değişimine göre güncellenmemektedir. Profesyonel kişilerin karar almalarına destek verecek sistemler bulunmamaktadır. Hastalara koçluk yapacak bir mekanizma bulunmamaktadır. Proje kapsamında besin alımını otomatik olarak tespit edecek, ürettiği veri ile karar destek mekanizması sağlayacak ve hastalara mobil asistan uygulaması ile sürekli geri bildirim ve önerilerde bulunacak bir yazılım platformu geliştirilecektir.

Destekleyen: ITEA 3 CALL 5
Proje Takvimi: 01.10.2019 – 30.09.2022
Proje Toplam Bütçe: 8.976.90 k€

Konsorsiyumdaki Ülkeler ve Firmalar:

  • TÜRKİYE (ARD BİLİŞİM, TMOB BILISIM, Turkcell Teknoloji)
  • HOLLANDA (Almende BV, Evalan, Maastricht Instruments, Maastricht University, MedVision360 BV, Noldus Information Technology BV, Nutricia Research)
  • PORTEKİZ (BE Unit, LDA, FYI DIGITAL INNOVATION, Instituto Superior de Engenharia do Porto (ISEP) -GECAD, University of Porto Faculty of Medicine)
  • İSPANYA (DOMUSVI ESPAÑA, Experis ManpowerGroup, S.L.U., HI Iberia Ingeniería y Proyectos)
  • BELÇİKA (Katholieke Universiteit Leuven, NXP SemiConductors, pilipili productdesign, Zorarobotics NV)