e-INDEX

19020 e-INDEX Electromobility-Intelligent iNtegrated Demand-side Energy-management eXchange

Elektriksel güç sistemleri, akıllı elektrik sayaçları, tüketiciler, elektrik şebekeleri, transformatörler, elektrik santralleri ve merkezi olmayan üreticiler de dahil olmak üzere arz, talep ve dağıtım için çok sayıda birbirine bağlı alt sistemden oluşan karmaşık ve dinamik sistemleri temsil eder. Bu alt sistemler günümüzde arabalar ve trenler gibi hızlı elektrik hareketliliğinin artması ve yüksek güç ve hızlı şarj için artan talep nedeniyle baskı altında kalmaktadır. Ayrıca, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş ve geleneksel enerji santrallerinin kullanımdan kaldırılması, arz-istikrar sorunları yaratmaktadır. Arzdaki talebin artması ve istikrarsızlık, bu değer zincirindeki dengeyi yeniden kazanmak için yenilikçi çözümler gerektiren önemli bir sorun teşkil etmektedir. İş perspektifinden bakıldığında, bu problem temel tedarikçileri değiştikçe elektrik sağlayıcılar için hayati öneme sahiptir.

Evde elektrik üreten ve depolayan teknoloji daha uygun hale geldiğinden, daha fazla insan onu benimsiyor ve şebekeye bağlı olma önerisi artık enerji ile ilgili değil, şebekenin sağlayabileceği hizmet güvenilirliği ve güç kalitesiyle de ilgili..Böyle bir durum, elektrik sağlayıcıların enerji değil sunulan hizmet için ücret alabilecekleri yeni bir iş değeri yaratır. Örneğin, müşterilerin pillerini toptan fiyatlar düşükken şarj ederler veya fiyatları yüksek olduğunda deşarj ederler; talebin düşük olduğu zamanlarda enerji yoğun cihazlar ve / veya işlemler planlayın ve son olarak, vurgulandıklarında yerel ızgaraları destekleyin. Yeni iş modeli, üretim varlıklarını yönetmek yerine, sayaçların arkasındaki varlıkların yönetimi etrafında dönmelidir. Talep Tarafı Yönetimi (DSM), dengeli bir çalışmayı sağlamak için şebekedeki yüklerin ayarlanmasını sağlarken, aynı zamanda elektrik güç sistemindeki kaynakların kullanımını optimize eder. Ayrıca, enerji tüketicilerinin sağlayıcılar, enerji depolama tamponları ve talep modeli düzenleyicileri olarak işlev görmesi için bir fırsat sağlar. Günümüzün DSM sistemleri yerel enerji şebekeleriyle sınırlıdır ve yerel şebekenin içindeki yük dengeleme çözümleri planlama ve makine öğrenme yöntemlerini tam olarak kullanmamaktadır.

e-INDEX, büyük çaplı bölgeler arası bağlantı nedeniyle daha yüksek düzeyde veri entegrasyonu ve karar verme ekleyerek bu sorunları çözmektedir. Özellikle, üç çözüm yolu öneriyoruz. İlk olarak, tedarikçilerin, depolama birimlerinin ve tüketici katkılarının yeteneklerini, ayrılan yereller yerine, bölgeler arası bir ekosisteme yönlendirin. İkinci olarak, sabit olmayan depolama kaynaklarının yeni yönlerini, nereye yerleştireceklerini ve genel sistemdeki istikrarı ve dengeyi daha da geliştirmek için bunların ağ içinde nasıl yönlendirileceğini araştırın. Üçüncüsü, e-INDEX AI destekli bir planlama ve yük dengeleme aracıyla dijital bir ikiz oluşturmak için gerçek sistemlerden canlı yayınlara bağlı veri modelleri sunar; örnek destek rutinleri şunları içerir: tahmine dayalı kontrol ve bakım, talep modeli tanıma, üretim gelecek senaryoları planlama ve simüle etme.

Destekleyen: ITEA 3 CALL 6
Proje Takvimi: 01.10.2020– 29.09.2023
Proje Toplam Bütçe: 15.985.22 k€

Konsorsiyumdaki Ülkeler ve Firmalar:

  • TÜRKİYE (ARD BİLİŞİM, Acd Bilgi Islem ltd.sti., ARE Mühendislik Müşavirlik Eğitim Dış Tic. A.Ş. , Bewell Teknololji San.Tic.A.Ş., Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., ForteArGe Informatics, Engineering, Consultancy Ltd. Co, Karel Electronics, Turkish Wagon Industry Co.)
  • İSVEÇ (Addiva AB, Bombardier, Deva Mecaneyes AB, RISE – Research institute of Sweden)
  • ALMANYA (AKKA Germany GmbH, Es-geht! Energiesysteme GmbH, Expleo Germany GmbH, Nordhessen, Rittal GmbH & Co KG, SICP – Software Innovation Campus Paderborn,
    SWH Stadtwerk Hassfurt GmbH, SWW Wunsiedel GmbH, University of Kaiserslautern, Wallbe GmbH, WestfalenWIND)
  • ROMANYA (BEIA Consult International, INSTITUTUL NATIONAL DE CERCETARE DEZVOLTARE PENTRU INGINERIE ELECTRICA ICPE-CA)
  • PORTEKİZ (Instituto Superior de Engenharia do Porto (ISEP), IrRADIARE, Investigação e desenvolvimento em engenharia e ambiente, Lda.)
  • CANADA ( eCAMION INC., IBM Canada, Oshawa Power and Utilities Corp., University of Ontario Institute of Technology)
  • BELÇİKA (Nokia Bell N.V)